Card image cap

اگر تا حالا با فریم ورک هایی مثل django یا فریم ورک های مثل اون کار کرده باشید تا حالا متوجه شدید که اول از همه باید اونا رو از طریق pip  که package managerپایتون هست باید نصبشون کنید . نکته ای که اینجا به وجود میاد اینه که این پکیج ها به صورت global نصب میشن و اگه شما بخواهید نسخه ی جدید آنها رو نصب کنید در حالی که نسخه ی قبلی رو از قبل داشته باشید

ویا حتی روی چنتا پروژه ی مختلف رو یه سیستم کار کنید که هر پروژه به پکیجی با ورژن خاصی نیاز داشته باشه به مشکل بر میخورید .

این جور جاهاست که virtualenv به کمک ما میاد !

توجه : در این آموزش از پایتون ورژن ۳ استفاده شده است (برای پایتون ورژن ۲ نیز می توان از همین آموزش استفاده کرد)

قبل از هر چیز اطمینان پیدا کنید که python و pip  رو به صورت صحیح نصب کردید

برای اطمینان از نصب بودن پایتون روی سیستمتون باید دستور زیر روی در cmd وارد کنید

در صورتی که پایتون ورژن ۳ رونصب داشته باشید پیغام زیر رو به نمایش در میاره ، اگر هم پایتون ورژن ۲ رو داشته باشید تنها تفاوتش در اعدادیه که مقابل کلمه ی پاتون قرار میگیره و نمیایانگر ورژن اونه :

اگه هر پیغام دیگه ای مشاهده کردید به این معناست که یا پایتون رو کلا نصب نکردید و یا اینکه پایتون درست نصب نشده

در مرحله ی بعد دستور زیر رو در cmd وارد می کنید تا متوجه بشید که pip روی سیستم شما نصب شده یا نه

که در صورتی که پیغام زیر رو مشاهده کردید به این معناست که pip روی سیستم شما وجود دارد

اگر با پیغامی غیر از این مواجه شدید میتوانید با مراجعه به لینک   pipرا دانلود کنید

(به صورت پیشفرض pip  نیز با پایتون نصب می شود در صورتی که شما از لینوکس استفاده کنید که به وسیله ی پکیج منیجر سیستم عامل آن را نصب کرده اید در بعضی از مواقع نیاز به نصب pip  به صورت دستی خواهید داشت که میتوانید ا مراجعه به وب سایت گفته شده آن را نصب کنید)

نصب virtualenv :

حال با دستور pip install virtualenv می توانید به نصب virtualenv بپردازید ، توجه کنید کنید به دلیل اینکه من virtualenv را از قبل روی سیستمم داشتم با چنین پیغامی مواجه شده ام اگر شما برای بار اول    virtualenv را نصب میکنید باید توجه داشته باشید که در پایان نصب موفقیت آمیز بودن آن را اعلام کند (در حین نصب می بایست به اینترنت اتصال داشته باشید).

برای اینکه از صحیح نصب شدن virtualenv مطلع شوید میتوانید ازدستورvirtualenv –version استفاده کنید که ورژن آن را به شما برمیگرداند

ساخت اولین فضای مجازی :

اگر تا به حال با ماشین های مجازی سازی مانند vmware ویا virtualbox کار کرده اید باید بگویم virtualenv نیز تا حدودی شبیه آنهاست در واقع همانطور که میتوان در ماشین های مجازی ساز نسخه های مختلف از سیستم عامل های مختلف را نصب و حتی همزمان اجرا نمود به وسیله ی  virtualenv نیز می توان نسخه های متفاوتی از پکیج های مختلف پایتونی را در یک سیستم عامل نصب کرد  . برای این کار می بایست ابتدا یک virtualenv  بسازید که این کار در هر سه سیستم عامل ویندوز ، لینوکس و OS x  با وارد کردن دستور virtualenv ourVirtualenvname صورت میگیرد به صورت زیر

پس از نصب صحیح آن پوشه ای با نام انتخابی ما که در اینجا codetalk است در محلی که قرار داشتیم یعنی دسکتاپ ایجاد میشود که حاوی فایل های زیر است :

 

فعال و غیرفعال کردن فضای مجازی :

خب هنوز کار تموم نشده وبرای نصب فریم ورک هایی مانند djangoو یاflask  و …  درون این فضای مجازی باید وارد این فضای مجازی بشیم . برای وارد شدن به این فضای مجاز ی در سیستم عامل ویندوز از دستور codetalk\scripts\activate ودر سیستم عامل لینوکس از دستور source codetalk/bin/activate استفاده میکنیم ، دستور مورد استفاده در OS X همان دستور مورد استفاده در سیستم عامل لینوکس می باشد .

پس از اجرای این دستور نام فضای مجازی ما داخل پرانتز قبل از آدرس ما در cmd قرار میگیردبه شکل زیر :

حال دیگر کافی است با استفاده از دستور pip فریم ورک و یا پکیجی را که به آن احتیاج داشتیم را در این فضا نصب کنیم . این فضا جدا از قسمت های دیگر قرار میگیرد و با ورژن های مختلف از فریم ورک های دیگر تداخل پیدا نمیکند .

لازم به ذکر است برای دسترسی به پکیج ها و فریم ورک هایی که درون فضای مجازی مذکور نصب کرده ایم باید فضای مجازی را با دستور گفته شده فعال کرد .

برای غیر فعال کردن فضای مجازی از دستور زیر استفاده میکنیم

منبع مورد استفاده در این آموزش

لینک منبع


منبع : کد تاک


نویسنده : امیرمسعود سلطانی

برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , ,

download num link MB
source name link
other sections name link

امیرمسعود سلطانی

من امیرمسعود سلطانی هستم ، دانشجوی کارشناسی نرم افزار ، علاقه مند به دنیای برنامه نویسی مخصوصا قسمت اپن سورسش ;)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Developed by GrangerDev TEAM